Opis podujatia:

Podujatie je medzinárodná mládežnícka výmena mladých ľudí so záujmom o gastronómiu, stravovanie, diplomaciu a spoznávanie iných kultúr prostredníctvom ich kuchyne. V Prešove sa zíde 50 mladých ľudí z 10 krajín sveta: Španielsko, Portugalsko, Maďarsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko, Tunis, Egypt, Taliansko a Slovensko. Hlavnou témou stretnutia je gastrodiplomacia a využitie gastronómie pre interkultúrne poznávanie. Okrem toho budú mladí ľudia a experti zúčastnení na projekte hľadať aj možnosti využitia agropodnikania, gastronómie, poľnohospodárstva pre začlenenie všetkých mladých ľudí a pre hľadanie možností realizácie v práci/ zamestnaní alebo v budúcom štúdiu/ kariére.

Jedlo je všeobecne dôležitou súčasťou nášho života, predstavuje históriu, tradície a kultúru. Ako napísal známy gastronóm Brillat-Savarin, jedlo je dôležitým spôsobom, akým sa národy definujú - národná kuchyňa je značkou, s ktorou sa ľudia identifikujú.

Sila a spojenie kuchyne a národnej identity nás vedú k tomu, aby sme zvážili potenciál využitia tohto odkazu ako nástroja medzikultúrneho vzdelávania a porozumenia. Počas výmeny mládeže budeme pracovať s konceptom, ktorý sa nazýva "kulinárska diplomacia" alebo gastrodiplomacia, pretože používa jedlo a kuchyňu ako nástroj na vytvorenie medzikultúrneho porozumenia v nádeji na zlepšenie interakcií a spolupráce. Medzinárodné výmeny mládeže z rôznych krajín a najmä ich spojenie s národnou kuchyňou je staré ako samotné mládežnícke výmeny (hlavne prostredníctvom medzikultúrnych večerov), ale ako neformálna metóda v práci s mládežou je gastrodiplomacia stále nová a nevyskúšaná. Počas výmeny budeme hľadať možnosti ako pracovať s týmto konceptom a ako rozšíriť jeho potenciál pre interkultúrne vzdelávanie a porozumenie.